• Lütfen foruma kayıt olmadan önce zorunlu alanları içtenlikle doldurunuz. Referansınız yok ise yok yazınız. Adminleri referans yazmanız halinde kabul edilmeyecektir! Bize yazdığınız özgeçmiş sizi tanımamız açısından önemlidir. Klavye delikanlılığı yaparak kendinizi şişirmenizin bizim için bir anlamı yoktur!
  • Yeni üyelerimiz ilk iş olarak forum kurallarını okumak ile başlayabilirler. Konu için tıklayınız

Bootstrap

Assembly

Araştırmacı
Katılım
21 Eki 2017
Mesajlar
405
Tepkime puanı
754Bootstrap, yanıt veren, mobil ilk ön uç web geliştirmeye yönelik ücretsiz ve açık kaynaklı bir CSS kütüphanesidir. Tipografi, formlar, düğmeler, gezinme ve diğer arayüz bileşenleri için CSS ve (isteğe bağlı olarak) JavaScript tabanlı tasarım şablonları içerir.

Bootstrap GitHub'ta 131.000'den fazla yıldız, sadece freeCodeCamp'ın (neredeyse 300.000 yıldız) arkasında ve marjinal olarak Vue.js çerçevesinin gerisinde kalan üçüncü yıldızlı projedir. Alexa Rank'a göre, Bootstrap getbootstrap.com ABD'de ilk 2000'de, vuejs.org ABD'de ilk 7000'de yer alıyor.Aslen Twitter Blueprint adlı Bootstrap, Mark Otto ve Jacob Thornton tarafından Twitter'da dahili araçlar arasında tutarlılığı teşvik etmek için bir çerçeve olarak geliştirildi. Bootstrap'dan önce, arayüz geliştirme için tutarsızlıklar ve yüksek bakım yükü sağlayan çeşitli kütüphaneler kullanıldı. Twitter geliştiricisi Mark Otto'ya göre:


“Süper küçük bir geliştirici grubu ile birlikte yeni bir iç araç tasarlamak ve inşa etmek için bir araya geldik ve daha fazlasını yapmak için bir fırsat gördük. Bu süreçte kendimizi başka bir iç araçtan çok daha önemli bir şey inşa ettik. Aylar sonra sona erdik. Şirket içinde ortak tasarım kalıplarını ve varlıklarını belgelemek ve paylaşmak için Bootstrap’ın ilk sürümüyle birlikte. ”Küçük bir grup tarafından birkaç ay süren geliştirmelerden sonra, Twitter'daki birçok geliştirici, Twitter geliştirme ekibi için hackathon tarzı bir hafta olan Hack Week'in bir parçası olarak projeye katkıda bulunmaya başladı. Twitter Blueprint'ten Bootstrap olarak yeniden adlandırıldı ve 19 Ağustos 2011'de açık kaynak kodlu bir proje olarak piyasaya sürüldü. Mark Otto, Jacob Thornton ve küçük bir çekirdek geliştiriciler grubunun yanı sıra büyük bir katılımcı topluluğu tarafından sürdürülmeye devam edilmiştir.

31 Ocak 2012'de, Glyphicons, birkaç yeni bileşen ve mevcut bileşenlerin çoğunda yapılan değişiklikler için yerleşik destek ekleyen Bootstrap 2 piyasaya sürüldü. Bu sürüm duyarlı web tasarımını desteklemektedir. Bu, kullanılan sayfaların özelliklerini (masaüstü, tablet, cep telefonu) dikkate alarak web sayfalarının düzenini dinamik olarak ayarlar.

Bir sonraki ana sürüm olan Bootstrap 3, 19 Ağustos 2013'te piyasaya sürüldü. Düz tasarımı ve mobil ilk yaklaşımı kullanmak için bileşenleri yeniden tasarladı.Bootstrap 4


Mark Otto, 29 Ekim 2014 tarihinde Bootstrap 4’ü duyurdu. Bootstrap 4'ün ilk alfa sürümü 19 Ağustos 2015'te piyasaya sürüldü. İlk beta sürümü 10 Ağustos 2017'de yayınlandı. Mark, Bootstrap 4'teki çalışma zamanını boşaltmak için 6 Eylül 2016'da Bootstrap 3'teki askıya alınmış çalışmayı durdurdu. Bootstrap 4, 18 Ocak 2018'de tamamlandı.
Önemli değişiklikler şunlardır:

Kodun ana yazımı
Daha az Sass ile değiştirme
E-posta eklenmesi, öğeye özgü bir CSS topluluğu, Normalize’e bağlı olarak tek bir dosyada değişiklik gösterir.
IE8, IE9 ve iOS 6 için destek bırakma
CSS Esnek Kutu desteği
Gezinme özelleştirme seçenekleri ekleme
Duyarlı boşluk ve boyutlandırma yardımcı programları ekleme
CSS’deki piksel biriminden kök ems’e geçiş
Genel yazı tipi boyutunu 14 pikselden 16 piksel'e çıkarmak
Paneli, küçük resmi, çağrı cihazını ve iyi bileşenleri bırakma
Glifler simgesi yazı tipini bırakma
Yardımcı sınıfların büyük sayısı [nicelemesi]
Geliştirilmiş form stili, düğmeler, açılır menüler, medya nesneleri ve görüntü sınıfları
Bootstrap 4, Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Opera ve Safari'nin en yeni sürümlerini destekler (Windows hariç). Ayrıca IE9'a ve en son Firefox Extended Support Release (ESR) 'e de destek veriyor.Bootstrap 5


Bootstrap 5, kütüphanenin yaklaşmakta olan en büyük sürümüdür.

Büyük değişiklikler şunlardır:
JQuery kütüphanesinden yerel JavaScript'e geçin
IE10 için bırakma desteği
Test altyapısını QUnit'ten Jasmine'e taşıma
ÖzelliklerBootstrap, bilgilendirici web sayfalarının (web uygulamalarının aksine) geliştirilmesini basitleştirmeye odaklanan bir web kütüphanesidir. Bir web projesine eklemenin temel amacı, Bootstrap'ın renk, boyut, yazı tipi ve yerleşim seçeneklerini bu projeye uygulamaktır. Bu nedenle, birincil faktör, sorumlu geliştiricilerin bu seçimleri kendi tercihlerine göre bulup bulmamasıdır. Bir projeye eklendikten sonra Bootstrap, tüm HTML öğeleri için temel stil tanımları sağlar. Sonuç, web tarayıcılarında nesir, tablolar ve form öğeleri için tek biçimli bir görünümdür. Ek olarak, geliştiriciler, içeriklerinin görünümünü daha da özelleştirmek için Bootstrap'ta tanımlanan CSS sınıflarından yararlanabilir. Örneğin, Bootstrap açık ve koyu renkli tablolar, sayfa başlıkları, daha belirgin çekme tırnakları ve vurgulanan metinler için hazırlanmıştır.
Bootstrap ayrıca jQuery eklentileri şeklinde çeşitli JavaScript bileşenleriyle birlikte gelir. İletişim kutuları, araç ipuçları ve karuseller gibi ek kullanıcı arabirimi öğeleri sağlarlar. Her Önyükleme bileşeni, bir HTML yapısından, CSS bildirimlerinden ve bazı durumlarda JavaScript koduna eşlik eden öğelerden oluşur. Bunlar ayrıca, örneğin giriş alanları için otomatik tamamlama işlevi de dahil olmak üzere mevcut bazı arayüz öğelerinin işlevselliğini de arttırır.


Bootstrap'in en belirgin bileşenleri, tüm web sayfasını etkilediği için yerleşim bileşenleridir. Temel düzen bileşenine sayfadaki diğer tüm öğeler yerleştirildiği için "Container" adı verilir. Geliştiriciler sabit genişlikte bir kap ile sıvı genişliğinde bir kap arasında seçim yapabilir. İkincisi, her zaman web sayfasının genişliğini doldururken, birincisi, sayfayı gösteren ekranın boyutuna bağlı olarak önceden tanımlanmış dört sabit genişlikten birini kullanır:576 pikselden daha küçük
576–768 piksel
768–992 piksel
992–1200 piksel

1200 pikselden büyükBir kap yerleştirildiğinde, diğer Bootstrap düzeni bileşenleri, satırları ve sütunları tanımlayarak bir CSS ızgara düzeni uygular.Önceden derlenmiş bir Bootstrap sürümü, bir CSS dosyası ve herhangi bir projeye kolayca eklenebilen üç JavaScript dosyası biçiminde bulunur. Öte yandan, Bootstrap'ın ham formu, geliştiricilerin daha fazla kişiselleştirme ve boyut optimizasyonları gerçekleştirmelerini sağlar. Bu ham form modülerdir, yani geliştiricinin gereksiz bileşenleri kaldırabilir, bir tema uygulayabilir ve derlenmemiş Sass dosyalarını değiştirebilir.


"Kaynaklardan Yardım Alınmıştır..."
 

The Eagle Claw

-Marcher à la lumière de la connaissance-
Institute For Advanced Study - Bell Labs
Katılım
7 Eki 2017
Mesajlar
959
Tepkime puanı
2,291
Konum
-
Eline sağlık bilgi dolu bir yazı olmuş ... ;)
 
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Turkish Defense Army Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Turkish Defense Army hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Turkish Defense Army yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve yönetimimiz size geri dönüş yapacaktır.
Üst Alt