• Lütfen foruma kayıt olmadan önce zorunlu alanları içtenlikle doldurunuz. Referansınız yok ise yok yazınız. Adminleri referans yazmanız halinde kabul edilmeyecektir! Bize yazdığınız özgeçmiş sizi tanımamız açısından önemlidir. Klavye delikanlılığı yaparak kendinizi şişirmenizin bizim için bir anlamı yoktur!
  • Yeni üyelerimiz ilk iş olarak forum kurallarını okumak ile başlayabilirler. Konu için tıklayınız

Grafik Tasarımda Renk Etkeni

neyzen

W.Grafik Grup Başkanı
Onursal Yönetici
Katılım
10 Eki 2017
Mesajlar
718
Tepkime puanı
1,959
Yaş
79
Birçok arkadaşlarımız "Grafik Tasarım" kavramını sanırım yanlış algılayıp bunu bu tür çalışmaları sadece ilham perisinin fısıldadığı gibi bir görseli tahayyül etmek / zihinde kurgulamak ve onu grafik tabanlı yazılımlarla yapmak marifeti şeklinde değerlendiriyor. Gerçi piyasaya bakıncada bu algılama yaklaşımının ağırlıkta olduğunu gözlemlemek mümkün. Mümkün de bana göre biraz ayıp oluyor yani. Şimdi isimleri pek hatırlamıyorum ama Almanya da yaşanmış bir örnektir; bir alman sanayici kuruluşuna amblem çizdirmek ister, ancak yapılanların hiçbirini beğenmez. Eş dostta biri isim tavsiye eder. Hasbel kader bir ortamda karşılaşırlar sanayici heyecanla isteğini anlatır. Grafi Tasarımcısı üstadımız hallederiz ama sen önce bana şunların cevabını ver der, daha önce ki paylaşımlarımda yer alan ve cevablarının bilinmesi gereken bazı soruları sorar. Cevabını aldıktan sonra hemen sigara paketinin üstüne şöyle birşey senin için uygun olur mu diye birşeyler çizer. Sanayici şaşkın aman üstadım tam istediğim işte bu der. Bunun üzerine tadarımcı tamam orijinal mesleki jargonla "Proof Art Work" lerini yapar faturasıyla gönderirim der. Beklenen çalışma sanayiciye ulaşır adam merakla faturaya bakar .... gördüğü rakam ona göre hiçte yenilir yutulur cinsten değildir. Hemen telefona sarılır söylediği şu "herşey iyi hoşta ama üstad o fatura rakamı ne öyle.. alt tarafı beş dakıkada sigara paketi üstünde çizdiğin bir şeye bu kadar bedel olur mu " aldığı cevap "bey efendi çok yanılıyorsunuz o çizilen şey beş dakıkada ortaya çıkan bir çalışma değil. O beş dakıka hesabınıza 4 yıllık mesleki eğitimimi ve onunda üstüne 40 yıllık mesleki birikimimi eklerseniz harcanan zamanı bulursunuz" der. Sonuç sanayici bedeli öder. Ben bunu okulda toprağı bol olsun grafik tasarım kuram ve kuralları öğretmenimden duymuştum. Daha sonra farklı anlatımlarıyla da karşılaştım . Garson / Ressam yaklaşımlı olanı veya 40 yıl + 5 dakika olarak anlatılanı da var, 60 yıl + 2 dakika diyen de... bu söylemden mantığı kavrayabilecek insan zaten gelip, "iki dakikada çizdin" diye yargılamayacak veya sanatın içine tükürmeyecektir.. yargılayan insan da büyük ihtimalle söylenmek istenenin ne olduğunu anlayamayacaktır.

Eğer halâ okumaya devam ediyorsanız konuya ciddi yaklaşıyorsunuz ve zira bence söylenmek istenenin ne olduğunun farkındasınız demektir. Gelelim ana konumuza . Bir görselin konsept kurgusunu çözümlerken birtakım grafik tasarım kuram ve kurallarına uymak gereğini anlatmıştım. tekrar hatırlarsak Böyle bir tasarım düşünce yaklaşım disiplini önce ikiye ayrılır "Metin+Görsel" veya "sadece Görsel". Metin de kendi içinde bazı typografik kuram ve kurallara uym gerektirir. Hele bir görselle de desteklenecek ise iş dahada grift hal alır. Onu başka bir paylaşımda anlatırım. Burada görsel kuram ve kuralladan en önemlisi "Renk" tyercihi ve kullanılması konusuna değinelim. Hiç neden bütün çikolata ambalajları genellikle kırmızı renk veya süt ve süt ürünleri yeşildir vs diye düşündüğünüz oldumu İşte cevabı "renklerin insan üstünde ki etkisidir." nasıl mı şöyle

MOR ve tonları:


Seçilmişlerin rengi, mistik mor imparatorların ve olağanüstü güçleri olduğuna inanılan din adamlarının rengi olan mor, yüceliği, gücü ve lüksü temsil eder. Mor, renk spektrumunun 7. ve son rengidir, bu yüzden özel bir renktir ve genellikle farklı ve bireysel bir stili yansıtır. Kendine güvenin ve egonun rengi olan mor, tarih boyunca ihtişam ve lüksün son basamağı olarak kullanılmıştır. Morun kullanımı mistik bir yücelik getirir ve metafizik gücü simgeleştirir. Astrolojinin ve alternatif bilimlerin temsili rengidir. Konsantrasyonu arttırır ve böylece meditasyon için de uygun bir ortam sağlar. Eflatun seçilmiş ve mükemmeliyetçi bir renktir, seçilmişler içindir. Zeka düzeyinizi arttırır. Tarih, yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, bilinçaltında insanları korkuttuğu saptanmıştır.


SİYAH:


Siyah renk, kişinin hayatında oldukça etkilidir. Siyah yanlızlığın, gizemin ve dengenin rengidir. Siyah uç bir renktir ve marjinaldir. Gücü, özgüveni, disiplini ve kudreti simgeler. Bunun yanı sıra, siyah özellikle ölümün ve matemin rengidir, tarih boyunca ölüm korkusunu simgelemiştir. Bunların yanı sıra siyahın kullanılmasının insan üzerinde olumlu etkileri de vardır, bunlardan biri arka fonda kullanılan siyah rengin konsantrasyonu arttırmasıdır. Siyaha yakın bir renk olan gri ise kaçışı, içe kapanıklığı ve karamsarlığı simgeler.


TURUNCU: ve tonları


Turuncuyla yeniden doğun turuncu bir günbatımının ışığında yenilenin! Turuncu, güneşin renklerinden biridir ve enerjiyle doludur. Turuncu yeniden doğuşun ve yeni başlangıçların simge rengidir. Maddi olmayan ancak manevi zenginliği temsil eder. İçinde barındırdığı enerjiyi insanlara yansıtır ve paranoya ve depresyon gibi psikolojik bozuklukların tedavisinde kullanılabilir. Duvarınızdaki turuncu renk size güneşi hissettirir, sıcak bir ortam yaratır ve içinizi enerjiyle dolduran bir terapi halini alır. Enerji ile ilgili bir çok materyal ve eylem de turuncu renkle belirtilir.


KIRMIZI: ve tonları


Cesur, enerjik, tutkulu... Kırmızı aşkın, öfkenin, arzunun ve tehlikenin simge rengidir. Kırmızı çok sevilen, çok dikkat çeken ve çok sık kullanılan bir renktir. İnsan psikolojisi üzerinde canlandırıcı, heyecan verici ve kışkırtıcı bir etkisi vardır.Bazı çalışmalar, kırmızı rengin yoğun olduğu ortamlarda insan vücudundaki enerjinin %10’unun harekete geçtiğini savunur. Kırmızı, mutluluğu temsil eder ve iştah açar. Bu yüzden gıda firmalarının oldukça sık kullandıkları bir renktir. Kırmızı renk kan basıncını yani tansiyonu etkiler, ayrıca uyarı ve tehlike işareti olarak da kullanılır. Pembe renk ise ortama ve kişilere çocuksu bir hava katar, özellikle kız çocuklarının ortak rengidir. Şirinliği ve uyumu simgeler, insanları neşelendirir ve rahatlatır.


BEYAZ:


Beyaz tüm renklerin bütünüdür ve içinde her renkten farklı anlamlar ve güçler taşır. Geleneksel olarak beyaz, saflığı, temizliği ve el değmemişliği simgeler. Gelin odalarının beyaz olmaları saflığın ve bakireliğin göstergesi olduğu kadar, yeni başlangıçların da göstergesidir. Ayrıca, uzmanlar beyazın istikrarın ve devamlılığın rengi olduğunu da belirtmektedirler. Beyazı yaşamında sıkça kullanan kişiler, dışarıya saflıklarını, deneyimsizliklerini, çocukluklarını ve en önemlisi temiz olduklarını yansıtırlar. Ne gariptir ki beyaz fon üstünde ki bütün renkler daha kirli tonda algılanır. Yani aynı renk siyah da pırıl pırılken beyaz da kirli algılanır. İşi bilen fonda gri renk kullanır.MAVİ: ve tonları


Nazik, dingin ve huzurlu... Mavi, gökyüzü ve denizin simge rengidir ve onlar gibi insan psikolojisi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Mavinin değişik tonları farklı etkiler yaratır; koyu maviler örneğin çivit ve gece mavisi yatıştırıcı, açık mavi huzur vericidir, duygusallığı ve duyarlılığı ortaya çıkarabilir, deniz mavisi ise düzen ve disiplini temsil eder. Mavi inceliğin ve nezaketin rengidir. Yaratıcılığı, hayalciliği, ciddiyeti, güvenilirliği ve idealizmi beraberinde getirir. Bulunduğunuz ortamın mavi renkte olması size soğukkanlılık, olgunluk ve pozitif atmosfer getirir. Koyu mavi ve lacivert ise sonsuzluğu, otoriteyi simgeler. Bu yüzden, iş adamlarının ve firmaların sık olarak tercih ettiği bir renktir.YEŞİL: ve tonları


Doğanın ve baharın rengi... Yeşil eski çağlardan beri bir çok sosyal grubun, baharı, doğadaki hareketleri ve bereketi simgelemek için kullandıkları simge renktir. Yeşilin insanlar üzerindeki etkisi tartışılmazdır. Doğanın verdiği güven, huzur ve yaratıcılığı insanlara yansıtır. Ev dekorasyonu sırasında kumaşlı eşyalarda, duvarlarda veya herhangi bir şekilde kullanılan yeşil renk ve tonları, sizin doğaya ve canlı çiçeklere olan ihtiyacınızı tatmin edebilir. Yeşilin yarattığı sükunet duygusu ise okullarda ve kütüphanelerin duvarlarında bu rengin seçilmesinde büyük rol oynar. Ayrıca yeşil, umudun, barışın ve özgürlüğün rengidir, bu yüzden de bir çok ulusun bayrağında yer alır. Açık yeşilin ferahlatıcı ve steril duygusu yaratan bir etkisi vardır, bu yüzden hastanelerin duvarlarında veya temizlik ürünlerinin ambalajlarında sıkça kullanılır. Yeşil, sarı ile karıştırıldığında, dostça ve davetkar bir hava yaratırken, mavi ile karıştırıldığında ise ferahlık ve serinlik duygusunu perçinler.

Yukarıda renklerin siyah fonda daha canlı beyazda daha kirli göründüğünü ifade etmiştim. Birde renklerin bulundukları yere hiç yakışmamaları ve hatta isyan etme halleri vardır. İki asil renkten kırmızı ve beyaz dan oluşan bayrağımızın o asil renkleri eminim ki bazen bu sıkıntıdan muzdariptir. Tıpkı benim gömülürken büyük zevkle sifon çektiğim ve Halet efendiye atfedilen dizede ki gibi “ne kendi etti rahat, ne âlem buldu huzur, / yıkılıp gitti cihandan, dayansın ehli kubur” denilecek biri olan "Keşke yunan galip gelseydi" diyen Cumhuriyet düşmanı tescilli deli tarih sahtekârı vatanhainin üstünde maalesef bulunması gibi .


Bu arada aklıma gelmişken.. bakın bakalım; aşağıda ki iki resimde aynı. Acaba hangisi size daha etkileyici geliyor. Her ne kadar aynı görsel olsada farkları var. Kadraj kompozisyonu ve orantı kurguları aynı değil. biri kuram bilinerek yapılmış, diğeri rast gele yapılmış konumlamalar. Eh şimdi hangisi doğru demeyin artık .... hangisi altın oranla konumlanmışsa tabii ki doğru olan o. Ha YaHU ikisi arsında ne fark var ki ikiside aynı diyorsanız da, işte o zaman boşverin hiç bu konularla uğraşmayın. boşuna vakit kaybedersiniz. 
Son düzenleme:

DeMarcAugust

Yönetici
Administrator
Katılım
7 Eki 2017
Mesajlar
552
Tepkime puanı
1,169
Yaş
39
Konum
Hayatın Ortasında
Eski Kullanıcı Adı
Night Stalker
TDA' nın renk düzeninde baya uğraşmıştık tonları yakalamak için :)
 

neyzen

W.Grafik Grup Başkanı
Onursal Yönetici
Katılım
10 Eki 2017
Mesajlar
718
Tepkime puanı
1,959
Yaş
79
@DeMarcAugust evet uğraştık ama yakışıklıda oldu değil mi. Önemli olan gelinen sonuç.
 
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Turkish Defense Army Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Turkish Defense Army hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Turkish Defense Army yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve yönetimimiz size geri dönüş yapacaktır.
Üst Alt