• Lütfen foruma kayıt olmadan önce zorunlu alanları içtenlikle doldurunuz. Referansınız yok ise yok yazınız. Adminleri referans yazmanız halinde kabul edilmeyecektir! Bize yazdığınız özgeçmiş sizi tanımamız açısından önemlidir. Klavye delikanlılığı yaparak kendinizi şişirmenizin bizim için bir anlamı yoktur!
  • Yeni üyelerimiz ilk iş olarak forum kurallarını okumak ile başlayabilirler. Konu için tıklayınız

Temel Dreamweaver Kullanımı/

BAYBARS

Üye
Katılım
25 Kas 2017
Mesajlar
31
Tepkime puanı
21
Yaş
25
Konum
Lüksemburg
Konu eksikliğinden dolayı biraz alıntı yaptım dreamweaver hakkında pek fazla bilgi pek fazla bulunmamakta maalesef.
Dreamweaver Temelleri


Dreamweaver (DW) ara yüzü belli başlı parçalardan oluşmakta. Bunlar;

  1. Insert panel (Ekle paneli)
  2. Document toolbar (Doküman araç paneli)
  3. Document window (Doküman penceresi)
  4. Panel groups (Panel grupları)
  5. Properties Inspector (özellik yönetgeci)
  6. Tag selector (etiket seçici)Dreamweaver 8 çalışma ortamı
DW, bizlere ihtiyaçlarımıza göre değiştirilebilir bir çalışma ortamı sunma özelliğine sahip bir editördür. Örneğin DW'ı daha çok kod yazmak için kullanacaksanız bu ara yüzü "Coder" çalışma ortamı olarak seçebilir ve Macromedia'nın eski HTML editörü olan "Home Site" benzeri bir ara yüz elde edebilirsiniz. Onun dışında kurulum ile standart olarak seçili gelen "Designer" çalışma ortamında ise tasarım ihtiyaçlarını karşılayacak bir ara yüze kavuşabilirsiniz.

Çalışma ortamını Window / Workplace Layoutmenüsü altında yer alan seçenekler ile yapılandırabilirsiniz.
Window / Workplace Layout menüsü ile ara yüzü yapılandırabilirsiniz.
Çift monitör ile çalışanlar "Dual Screen" seçeneği ile her iki ortamı da aynı anda kullanabilme şansına sahipler.Coder ara yüzü ile DW çalışma ortamı
Çalışma ortamı ayarlarını devamlı değiştiren kullanıcılar, Window / Workplace Layout / Save Current menüsü ile bu ayarları kaydedip daha sonra tekrar kullanmak üzere çağırabilirler. Window / Workplace Layout / Managemenüsü ile de önceden tanımlı bu ayarları düzenleyebilirler.Önceden tanımlı bu ayarları düzenleme penceresi

Insert panel

DW’ın beklide en çok kullanılan ve önem verilmesi gereken ara yüz bileşenidir. Sayfamıza ekleyeceğimiz her türden içeriği bu panel yardımı ile sayfamıza eklememiz mümkündür. Oldukça iyi kategorize edilmiş bir yapısı olmakla beraber, isterseniz sizde kendi araç panelinizi oluşturarak kişiselleştirebilirsiniz.Insert bar ve alt sekmeleri:

Kategorileri seçmek için panelin sol kısmında bulunan ve aşağı işaret eden ok düğmesine tıklayarak açılan menüden bir kategori görebilirsiniz. İsterseniz eski DW sürümlerinde olduğu gibi sekmeler (tab) halinde görüntülemek için ise “Show as Tabs” seçeneğini kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan bir obje birden fazla alt seçeneğe de sahip olabileceğinden yanlarındaki oklara tıklayarak alt içeriklerini görmeniz de mümkün tabi. Örneğin Insert Image düğmesi altından Rollover image yada Image map seçeneklerine de ulaşabilmekteyiz.Insert bar ile sayfanıza resim tablo gibi bir çok bileşen ekleyebilirsiniz
Yeri gelmişken bu panel ile Insert (Ekle) menüsünün içerikleri de aynıdır. Yani birbirleri yerine de kullanılabilirler. Fakat kullanım ve erişim kolaylığı sağlamak amacı ile bir toolbar haline getirilen Insert menüsü gerçekten de DW’ın belkemiğini oluşturuyor desek hata etmiş olmayız sanırım.

Bir diğer değinilmesi gereken nokta ise bu Insert panelin kurduğumuz eklentiler ile genişleyebileceği, yeni düğmeler hatta yeni kategorilerle zenginleşebileceğidir. Eski DW sürümlerinde bu panelin adı "Object Panel" olarak geçmektedir. Bundan yola çıkarak kurduğumuz eklentilerin türleri Object ise eklenen menünün ya da düğmenin Insert menüsü ve Insert panel altında olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Insert panelin kişiselleştirilmesi:

İhtiyaçlarınız ve istekleriniz çerçevesinde Insert paneli dilediğinizce düzenleyebilir en sık kullandığınız düğmeleri bir araya toplayabilirsiniz. Kişiselleştirme işlemine başlamak için Insert panelin sol kısmında yer alana "Common" (ya da hangi sekme seçili iseonun adının yazılı olduğu) düğmesine tıklayarak açılan menüden "Favorites" sekmesine geçebilirsiniz.

Sekmeler menüsünden Favorites sekmesine geçiyoruz
Şimdi panel üzerinde herhangi bir yere sağ tıklayarak açılan menüden "Customize Favorites" seçeneğini seçiyoruz ve açılan iletişim penceresi vasıtasıyla Favorites (sık kullanılan) sekmesini kişiselleştirebiliriz.Panelde herhangi bir yere sağ tıklayıp Customize favorites seçeneğine tıklıyoruz.

Sol kısımda yer alan düğmeleri sağ kısımda yer alan Favorites sekmesine taşıma için aradaki ok işaretini (>>) kullanabilirsiniz. Panelden kaldırmak istediğiniz düğmeler için "Favorite objects" listesinin üstünde yer alan "Removeselected object in Favorite objects list" düğmesi ile silebilirsiniz. Yukarı aşağı ok işaretleriile de düğmelerin konumlarını belirleyebilirsiniz.Kişiselleştirme iletişim penceresi:

Farklı gruptan düğmeleri gruplamak ve grupları birbirinden ayırmak için "Add separator" seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bu şekilde kendime özgü yapılandırdığımız ve sık kullandığımız seçeneklerin bir arada bulunduğu bir panel elde etmiş olduk. Çalışma zamanımızı oldukça kısaltan bu uygulama ile sizde daha verimli çalışmalar yapabilir, devamlı paneller arasında geçişler yapmaktan kurtulabilirsiniz.

Properties inspector

Insert toolbar ve/veya menüsü vasıtası ile sayfamıza eklediğimiz her türlü içeriğe yönetmemizi sağlayan bu panel en az Insert toolbar kadar önemli bir yere sahiptir. Zira HTML Attributes olarak tabir ettiğimiz objelerin birçok özelliklerine (resimlerin boyutları, metinlerin linkleri, linklerin hedef pencereleri tabloların sütun satır sayısı vs…) Properties paneli vasıtasıyla hükmetmek mümkündür. Seçtiğimiz objenin türüne göre bu panel de değişiklik göstermekte ve kendini seçili olan objenin Attribute’lerine göre yeniden yapılandırmaktadır.Properties paneli ile sayfadaki her türlü elemana hükmedebilirsiniz

Yine aynı panel sayesinde seçtiğimiz objelerin CSS stillerini değiştirip onlara stil atamamız dahi mümkün.Properties panel vs CSS ilişkisi:

Panelde boş bir alana çift tıklarsanız panelin küçülüp büyüdüğünü göreceksiniz. Büyük hali daha ayrıntılı seçenekleri içermekle beraber, küçük hali yer kazanmak isteyenler için oldukça kullanışlı olacaktır.

DW öğrenmenin büyük bir parçası olan Properties inspector’ün kullanım alanlarını kavramak özellikle yeni başlayanlar için oldukça önemli bir yere sahip olsa gerek.

Sayfa ayarları:

Yeni bir doküman oluşturduktan sonra bu dokümanın arka fon, link ve yazı rengi, kenar boşlukları, sayfa başlığı ve dil kodlama bilgisi olan "Encoding" ayarlarını yapmak için Modify / Page Properties menüsü ile ulaşabileceğiniz sayfa ayarları iletişim penceresini kullanabilirsiniz.

AppearanceModify / Page Properties menüsü ile sayfa ayarları iletişim penceresine ulaşabilirsiniz.

"Appearance" sekmesinden arka fon ve renk ayarları ile kenar boşlukları gibi görünüm özelliklerini yapabilmek
mümkün.
 

The Eagle Claw

-Marcher à la lumière de la connaissance-
Institute For Advanced Study - Bell Labs
Katılım
7 Eki 2017
Mesajlar
959
Tepkime puanı
2,291
Konum
-
Alıntı olduklarını neden bildirmiyorsun ?
 

BAYBARS

Üye
Katılım
25 Kas 2017
Mesajlar
31
Tepkime puanı
21
Yaş
25
Konum
Lüksemburg

The Eagle Claw

-Marcher à la lumière de la connaissance-
Institute For Advanced Study - Bell Labs
Katılım
7 Eki 2017
Mesajlar
959
Tepkime puanı
2,291
Konum
-
Sadece bir göz gezdirmek yerine okumayı denermisin güzel kardeşim. Bak burada ne yazmışım aşşağı bak aşşağı.
k.b alıntı genelde en altta yazar üste koyucağınızı düşünemedim..hakkını helal et ..
 

TeknoDIB

Üye
Katılım
21 Eki 2017
Mesajlar
636
Tepkime puanı
568
Yaş
29
Konum
Google Searching
Hadi the eagle bir hata yaptı neden bir hatasını gördüğünüz anda başlıyorsunuz ? Sizin gibi herkes hata yapabilir. Siz hata yapınca bu kadar tepki verilmiyor.
 

Kvuich

Üye
Katılım
4 Kas 2017
Mesajlar
72
Tepkime puanı
29
Yaş
20
Hocam kusuruma bakmayın.Sadece hem yaş olarak küçüğüm hemde bilgi konusunda.Hatamı mazur görün,Hakkınızı helal ediniz....
 

neyzen

W.Grafik Grup Başkanı
Onursal Yönetici
Katılım
10 Eki 2017
Mesajlar
718
Tepkime puanı
1,959
Yaş
79
Sadece bir göz gezdirmek yerine okumayı denermisin güzel kardeşim. Bak burada ne yazmışım aşşağı bak aşşağı.
BAYBARS itirazında haklı olman karşındakini azarlar bir ifade kullanmanı gerektirmez daha efendice hatırlatma yapa bilirsin. İyi ılımlı başlamış ama hışımlı hırslı bitirmişsin ki bence hiç olmamış. .
 
İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Turkish Defense Army Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Turkish Defense Army hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Turkish Defense Army yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve yönetimimiz size geri dönüş yapacaktır.
Üst Alt